EIT Health Summer School – “Medical Innovation Summer School on Rare Cancer” (MISSon Rare Cancer)The MISSon Rare Cancer
(Medical Innovation Summer School on Rare Cancer) łączy narzędzia i metody tworzenia innowacji, przedsiębiorczości, rozwoju biznesu i budowania zespołu, posiadające specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w domenie IT, technologii medycznych i leków (onkologii, patologii). The MISSon Rare Cancer ma na celu wspieranie mobilności studentów, w tym instytucji z InnoStars.

Kurs organizowany jest przez 5 europejskich uniwersytetów i program Leadership GE Digital. 40 uczestników będzie pracować w małych zespołach generując pomysły biznesowe zgodne z celami EIT i ochrony zdrowia, które mogą stanowić wartość dodaną do Projektu the Rare Cancer.

Uczestnikami kursu są: studenci studiów magisterskich i doktoranckich w dziedzinie badań medycznych, Molecular Diagnostics, IT i innowacji biznesowych; specjaliści działający w obszarze opieki zdrowotnej, Life Sciences, Med & Biotech, Pharma i branży IT; stowarzyszenia pacjentów, których bieżące lub planowane działania są związane z rzadkimi nowotworami.

 

Studenci pracowali nad czterema innowacyjnymi projektami biznesowym w obszarze zdrowia, które członkowie EIT Health uznali za obiecujące. Sesja odbyła się podczas szkoły letniej, która rozpoczęła się w Dublinie i zakończyła w Barcelonie.

Health Innovation and Business Creation Summer School zbudowana na udanym w 2015 pilotażu prowadzonym przez Trinity College Dublin, IESE Business School, a obecnie obejmuje również Friedrich Alexander Uniwersytetu Erlangen. Dublin prowadził szkołę w dniach 11-15 lipca, natomiast Barcelona gościła studentów od 25 do 29 lipca.

Uczestnikom zaprezentowano cztery innowacyjne projekty – o różnym stopniu gotowości technologii – nad którymi studenci podzieleni na grupy pracowali przez dwa tygodnie. Projekty były pozyskiwane i wybrane na podstawie zgłoszeń przekazanych przez partnerów EIT Health.

Po oficjalnej inauguracji letniej szkoły przez CEO EIT Health Sylvie Bove i wykładzie profesora Richarda Reilly z Trinity College, pierwszy dzień obejmował udział warsztatach pod nazwą „Czym jest kreatywność i design thinking”, prowadzone przez Danieal Rogersa i Alexis Pacquit z Trinity College Dublin.

Następnego dnia uczestnicy pracowali nad wykreowaniem silnych zespołów. Profesor Sinead Ouillon z Coventry University omówił najważniejszych interesariuszy „użytkowników”, a prof. Jaume Ribera z IESE Business School wprowadził uczestników w zagadnienia zarządzania projektem wraz cyklem życia projektu.

Potem uczestnicy zaczęli pracować nad swoimi projektami. Zespoły korzystali z Lean Canvas Tool pod przewodnictwem Louise Andrews i Ruth Kearney z Trinity Innovation Academy.

Podczas wizyty studyjnej w oddziale IBM Design Studio w Irlandii, dr Gavin Shorten and Gary Thompson sprawdzili wiedzę uczestników szkoły w zakresie procesu rozwoju usług powiązany małymi wyzwaniami biznesowymi w  zdrowiu. W ostatnim dniu w Dublinie, profesor Magda Rosenmoller z IESE Business School wprowadziła w rozumienie  pojęcia przedsiębiorczości oraz czynników decydujących o sukcesie przedsiębiorcy.

Zespoły miały okazję, aby przedstawić wstępna prezentację swoich projektów i otrzymywać cenne opinie, zanim otrzymały instrukcje o zadaniach do wykonana w tygodniu poprzedzającym kolejną część szkoły leniej w Barcelonie.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi z sukcesem skierował do udziału w szkole letniej w Dublinie i Barcelonie dwóch uczestników.

 

Poznajcie relację naszego Uczestnika Summer School:

„Udział w spotkaniu w Budapeszcie jakie miało miejsce w ostatnim tygodniu lipca uważam za jedno z najciekawszych doświadczeń, jakiego doświadczyłem podczas  Summer School. Całość projektu została przeprowadzona w sposób bardzo profesjonalny. Każda minuta tego wydarzenia została bardzo starannie zaplanowana, tak, że umożliwiła nam zrealizowanie większości programu.

Uczestnicy Summer School byli bardzo zróżnicowani pod względem ich narodowości, wieku i zawodu.  Trzyosobowy zespół, którego jestem częścią składa się z absolwenta z Węgier z Business Information Technology, Ekwadoru, który posiada dyplom Manufacturing Systems Engineering oraz mnie, czyli studenta ostatniego roku farmacji.

Do tej pory zdobyliśmy dużo wiedzy głównie w dziedzinie informatyki i zarządzania przedsiębiorstwem. Zaktualizowałem również swoją wiedzę dotyczącą rzadkiej odmiany raka. Co więcej, miałem okazję do podniesienia swoich umiejętności w zakresie pracy zespołowej i posługiwania się językiem angielskim.

Mam nadzieję, że razem z zespołem będziemy mogli dalej rozwijać nasze pomysły na biznes, które do tej pory były pozytywnie oceniane przez jury. Ponadto, niebawem  będziemy mieli możliwość spotkania się ze specjalistami z Uniwersytetu w Oxfordzie, co jest dla mnie bardzo znaczącym wydarzeniem i niezwykle motywującym do dalszej pracy. ”

 

Łukasz Mateusiak – reprezentant z Polski

 

Więcej na: http://rc.summerschool.eithealth.eu

Osoba do kontaktu: Viktoria Katona, Viktoria.Katona@GE.com (or alias summerschoolrarecancer@eithealth.eu)

 

 

1211

« Wróć do strony głównej